Förstå hur stödet fungerar

Förstå hur stödet fungerar – styr din sång!

Titta på filmen så förstår du hur stödet fungerar och vad stöd muskulaturen pysslar med när du sjunger!

 läraVarje ton behöver ett viss mått av stöd för att låta ”rätt”

Det är med stödet du styr sången. Människor som inte träffar toner använder oftast inte alls stödet. Nyckeln och grunden i all sångteknik och det man behöver lära sig allra först är att hitta stödmuskulaturen i kroppen, att börja använda musklerna på rätt sätt, och att sedan träna upp alla musklerna. Du övar stödet bäst med hjälp av konsonanter.

Tänk på stödet som gaspedalen i en bil

När du ska högre upp i registret behöver du mer ”gas” – mer stöd, du behöver aktivera stödet mer. Men tänk på hur det blir när du trycker gasen i botten, du kan missta kontrollen över bilen. När du ”trycker gasen i botten” eller drar in stödet max – då låser sig halsen. Likaså om du tvärbromsar -slutar tvärt att använda stödet eller låter bli att använda stödet – då låser sig halsen också.

Rörelsen i stödmuskulaturen ska vara seg som ett tuggummi!

Genom att träna upp stödet tränar du upp kontrollen av muskeln och du ska använda sega rörelser som successivt går inåt ( när det gäller magen-naveln) eller utåt ( när det gäller midjan).

Vill du veta mer om stödet?

Om du köper Sångskolan Grund får du  lära dig stödet  grundligt, där handlar hela första steget om stödet och där finns alla de övningar och två sånglektioner som hjälper dig  att öva upp en fullgod, flexibel och stark stödmuskulatur. Du kan även läsa denna blogg – klicka här. Lycka till med sången!