Lär dig sjunga bättre – utöka ditt register!

Alla kan utveckla sitt register och lära sig att sjunga bättre

Har du tappat flera toner i ditt register?

Tycker du plötsligt att du inte alls kommer upp på samma höga toner ?

Alla människor har tillgång till minst tre oktaver. Om man inte klarar att komma högt upp eller lågt ner inom tre oktaver, så gör man fel rent tekniskt. Framförallt beror det ofta på att man ett för dåligt utvecklat stöd.

Med åldern får man sämre kondition och stödmuskulaturen blir slappare och i sämre form, men detta kan man träna upp. Det är då så klart nödvändigt att veta var stödmuskulaturen sitter i kroppen och hur man gör för att använda dem.

Sätt upp dig för den kostnadsfria E-boken och kom igång!

På Sångskolan på nätet har vi en hel del som heter just Utveckla ditt register och om du börjar jobba med dessa övningar och följer de rekommenderade råden så kan du inom några veckor märka skillnad och komma högre i registret.