Lär dig sjunga bättre – Sångtips 8

Ta hjälp av kroppen och klara höga toner

Jag var för massor av år sedan på en väldigt lärorik workshop med en sångpedagog från USA (har tyvärr glömt namnet) som jobbade mest med klassiska sångare. Han fick dom att göra en svingande, uppåtgående rörelse med handen och hela armen som landade i en ställning högt ovanför huvudet samtidigt som dom skulle träffa höga toner. Den här metoden har jag tillämpat på många elever som tycker det är svårt att sjunga på höjden och den fungerar väldigt bra. Självklart måste denna rörelse integreras med stödet, det vill säja att du gör den samtidigt som du drar in området vid naveln. Ju högre upp i registret du kommer desto mer stöd krävs.

 

Vill du också få tillgång till ett enkelt effektivt och billigt sätt att steg för steg utveckla din sång till proffsnivå?

Prova Sångskolan på nätet gratis en hel vecka!

[tagline_box link=”http://www.sangskolan.com/registrering” button=”Prova Sångskolan nu”]