Lär dig sjunga bättre – Sångtips 5

 Om du vill lära dig sjunga bättre så behöver du själv känna dig nöjd med din sång.

 Bli din egen coach och spela in dig själv när du sjunger till en bakgrund. Dom flesta telefoner har inspelningsmöjligheter idag. Du kommer höra vilka partier i en sång som du behöver jobba mer med. Var noga med att vara lagom självkritisk! Börja med att konstatera vad du tycker låter bra. Ta ut specifika områden och jobba separat med de som du tycker funkar sämre. Tänk på hur länge de som kan  sjunga har sjungit och tränat! Så ställ rimliga krav på dig själv. Om du använder Sångskolan på nätets övningar så är övning 1-8 i  avsnittet Uttryck & Känsla jättebra att arbeta med för att  steg för steg sjunga bättre, få ett starkt uttryck och en personlig tolkning av sångerna du sjunger.

Har du inte tillgång till Sångskolan på nätet? Prova gratis i en vecka! Klicka på knappen för att registrera dina uppgifter!

[tagline_box link=”http://www.sangskolan.com/registrering” button=”Prova Sångskolan nu”]