Lär dig sjunga bättre – sångtips 3

Bli av med din rädsla att sjunga för andra!

Den största rädslan som de allra flesta människor har i Sverige är att tala offentligt. Vad jag vet har ingen undersökning gjorts när det gäller att sjunga offentligt. Men med tanke på alla de  människor som jag stött på under åren i sångundervisning, och hur väldigt många  av dem som varit super nervösa inför att sjunga för andra – så skulle jag gissa, att sångrädslan är ännu större än talrädslan.

Dagen sångtips hjälper dig att förstå att det egentligen bara handlar om att du är van på att reagera på ett visst sätt. Det går att ändra på detta! Med lite envishet, ändrat beteende och en målsättning att göra sig av med den trista sångrädslan!  Det går – jag lovar! På sångskolan finns en del som heter : Såker på scenen. Följ sångtipset nedan och jobba med övningarna i Säker på scenen, så kommer du se att det blir skillnad!

Lycka till!

Om du inte redan registrerat dig så gör det NU! Prova sångskolan gratis en vecka. Tryck på knappen och registrera dina uppgifter!

[tagline_box link=”http://www.sangskolan.com/registrering” button=”Prova Sångskolan nu”]