Ta steg för steg för att få ett bättre självförtroende som sångare!

 OBS: Är du på jakt efter Quizet i första hand? Om du har bråttom och inte hinner läsa just nu – scrolla ner till sidans slut där ligger Quizet för vecka 3

I veckan som har gått har vi fokuserat en del på självförtroendet som sångare. Självförtroende och säkerhet är något alla kan träna upp. Började du Sångutmaningen utifrån en rätt pessimistisk syn på dina möjligheter, så förvänta dig inte att du ska känna dig världsbäst efter en vecka. Det viktiga är att du är på väg. Självförtroende-muskeln går att träna upp! Vår hjärna är flexibel och det är DU som styr dina tankar – eller, du kan lära dig att styra dina tankar. Tänker du alltid negativt om din sång så är det dags att börja tänka den bästa tanken du kan tänka just nu – som känns sann.

Några exempel:

 • Jag är ok som jag är, alla har rätt att sjunga
 • Jag blir bättre ju mer jag sjunger
 • Det är roligt att sjunga, jag struntar i vad andra tycker, jag sjunger för min skull

Bara DU vet vad du behöver höra och hur du  steg för steg kan börja bygga upp ett bättre självförtroende. Så fort du tror på dina möjligheter – kommer du märka helt nya resultat.

En sammanfattning av vårt fokus under veckan

Här är det vi har gått igenom rent praktiskt och även saker vi talat om som gäller övningsteknik och inställning.

 1. Uppmärksamma det som du tycker fungerar bra med sången
 2. Upprepa stödövningar och uppsjungning
 3. Du har lärt dig din sångutantill
 4. Du har sjungit med ett känslofokus
 5. Du har använt kroppsspråket för att förstärka ditt uttryck

Det är aldrig försent att öva på något du missat tidigare

Lägg in ett x-tra  sångpass om du inte lärt dig en vers och en refräng av din sång utantill.  Gå tillbaka till de tidigare mailen som du fått med titeln Sångutmaningen om du vill passa på att komplettera din kunskap och träna på ett bättre självförtroende eller på ett starkare känslouttryck.

Nästa vecka i Sångutmaningen

 1. Förbättra ditt självförtroende som sångare
 2. Sjung din sång med ett personligt uttryck
 3. Stöd övningar
 4. Uppsjungningsövningar
 5. Dela dina erfarenheter
 6. Lär dig sjunga med mörk respektive ljus röstklang
 7. Spela in ditt resultat

Utvärdera vad du har lärt dig – fyll i Quizet innan du går vidare

Lär dig förstå vad som är dina styrkor och svagheter och bygg upp ditt självförtroende och din förmåga att ge dig hän som sångare. Du kommer få fantastiska resultat som du också kommer kunna mäta nästa vecka.

Fyll i quizet.

LYCKA TILL MED DIN SÅNG

[tqb_quiz id='6358']