Är du rädd för att sjunga fel?

Du är inte ensam – många känner skam när de sjunger fel

Men faktum är att ingen kan bli en bra sångare eller sångerska om man inte vågar göra fel. När man sjunger något nytt, prövar en ny teknik eller lär sig en ny sång, så måste man våga slänga sig ut och prova. Så länge man hör att man sjunger fel eller falskt, lite för högt, eller lite för lågt eller hör att röstklangen låter fel, då kan man rätta till det.
Rädslan för att inte sjunga rent eller perfekt, eller vackert, aktiverar spänningar och osäkerhet och detta i sin tur kommer speglas i din röst. Rösten är bryggan mellan kropp och själ och den speglar alltid både ditt fysiska och ditt psykiska tillstånd.

Fem bra attityder att odla för att sjunga bättre:

1. Lekfullhet – skippa prestationen – sänk dina krav ha kul!

2. Skapa kroppsminne – öva! Så fort du känner och hör att ett tonsprång låter bra, sjung det om och om igen, helst 10 gånger. Efter 10 gånger har du nämligen skapat ett kroppsminne!

3. Jämför dig inte med andra – din röst är unik – din röstutveckling är unik och speglar hur mycket eller lite du har sjungit. Den som sjunger bättre än du har troligtvis lagt ner mycket mer tid på sin sång. Låt dig istället bli inspirerad – härma och lyssna noga. Fråga dig – vad gör han eller hon?

4. Fokusera på uttryck och känsla – jobba med improvisation.
Sång utan känsla är som kärlek utan kyssar.

5. Ta hjälp av Sångskolan på nätet för att få hjälp med alla de viktiga delarna som hjälper dig bli en bra sångare:
Sångteknik – Uttryck och Säkerhet

SÅNGSKOLAN PÅ NÄTET kostar inte mer än en lite dyrare lunch för en hel månad – nu har alla råd att lära sig sjunga!

Prova sångskolan på nätets kostnadsfria E-bok för att komma igång.